Trawnik z rolki – wady i zalety

układanie trawnika z rolki

Jednym z najważniejszych elementów każdego ogrodu jest trawnik. Trawnik z rolki jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko i łatwo osiągnąć efekt WOW.  Nasz ukochany ogród jest miejscem, w którym chcemy czuć się dobrze i odpoczywać od codziennych spraw. Kojąca zieleń otaczającej nas natury i zadbane grządki oraz rabaty sprawiają, że doznajemy poczucia harmonii. Dlatego ważne jest dobre zaplanowanie architektury ogrodu i realizowanie wytyczonych punktów. W tym poście poznasz zalety i wady trawnika z rolki i dowiesz się jak go zainstalować i pielęgnować.

Zalety trawnika z rolki

Szybki efekt w krótkim czasie

To główna zaleta – trawnik z rolki można zainstalować w kilka godzin. Jeśli do kładzenia trawnika wynajmiemy firmę specjalizującą się w tego typu sprawach, będziemy mieć pewność, że zostanie to zrobione profesjonalnie i szybko. Jeśli chcemy samodzielnie położyć trawnik z rolki, najpierw musimy odrobinę zriserczować temat. Może zajmie nam to więcej czasu niż wykwalifikowanej ekipie, ale jaka będzie satysfakcja po?!

Oszczędność pieniędzy

W porównaniu z kosztami, jakie trzeba ponieść na założenie tradycyjnego trawnika, położenie tego z rolki jest bardzo konkurencyjne. Cena za metr bieżący zaczyna się od kilkunastu złotych wzwyż, w zależności od gatunku (standard, premium) oraz producenta. W sklepach typu Obi, Bricomarche cena za rolkę o długości 40m zapłacimy ok. 800zł. Trawniki specjalistyczne, dedykowane na użytek sportowy (boiska, pola golfowe) to najwyższa półka cenowa, nawet do kilkuset złotych za m.b..

Na wspomnianą tu oszczędność składa się kilka czynników, nie tylko zakupione materiały tj. ziemia, odpowiednie narzędzia do pracy, czy same nasiona trawy. Przede wszystkim kluczowy jest poświęcony czas, który w przypadku zakładania naturalnego i tradycyjnego trawnika jest dość długi. W tym zaoszczędzonym czasie możesz skupić się na czymś zgoła innym!

Odporność na choroby

Trawa z rolki jest silna, odporna na choroby i szkodniki. Ukorzenienie jest mocne i jeśli pielęgnujemy ją według wskazań producenta, to na pewno odwdzięczy się pięknym i zdrowym wyglądem.

Mniej chwastów lub ich zupełny brak

Dobrze ukorzeniona, zdrowa trawa z rolki nie pozwala rozwinąć się chwastom na jej powierzchni.

Walor estetyczny

Profesjonalnie ułożony trawnik z rolki wygląda bardzo reprezentacyjnie, po prostu pięknie. Jest równy na całej swojej powierzchni, niezależnie od podłoża i uwarunkowań terenowych.

trawnik z rolki

Wady trawnika z rolki

Koszty w przypadku dużych powierzchni

Wiadomo, że im większy areał do wyłożenia tym większe koszty. Zatem w przypadku dużych powierzchni koszty takiego przedsięwzięcia mogą być wyższe. Łatwo to mimo wszystko policzyć i zadecydować, czy nas na to stać.

Pielęgnacja

Tak naprawdę pielęgnacja wygląda podobnie w obu sytuacjach, czyli przy tradycyjnym trawniku i tym z rolki. Każdy z nich należy regularnie podlewać, kosić oraz nawozić.

Wymiana trawy z rolki

Może zajść konieczność wymiany części trawnika. Przykładowo zdarzy się jakieś uszkodzenie mechaniczne lub infekcja grzybowa/chorobowa. To spowoduje, że kawałek będzie trzeba wymienić.

Jak się zakłada trawnik z rolki

Przed układaniem trawnika należy wyrównać cały teren, usunąć kamienie i korzenie drzew. Gleba pod trawnik powinna mieć lekko kwaśne lub obojętne pH. Jeśli mamy glebę kwaśną, możemy ją zmieszać z wapniowym nawozem. Warstwa nawozu startowego wzmocni wzrost, acz nie jest to niezbędna czynność.

Podłoże musi być wilgotne, ale niezbyt mokre. Co ważne, nie kładźmy trawy w upalny i mocno słoneczny dzień. Ostatnim etapem jest układanie rolek trawy w pasy. Fajnie, kiedy nasz obszar jest kształtny i prosty – wtedy powinno pójść gładko 😊 Pasy należy docisnąć i nakładać lekko na siebie, czyli nie zostawiać przerw między nimi. Tak ułożony trawnik z rolki podlewamy oczywiście wodą.

W celu zapoznania się z procesem układania trawy z rolki obejrzyj poniższy filmik Dominika Strzelca:

Trawnik z rolki – pielęgnacja

Pielęgnacja polega na regularnym podlewaniu trawnika. Jeśli mamy automatyczne nawadnianie, problem manualnego podlewania odpada. Poza tym koszenie według potrzeb i nawożenie w okresie od wiosny do jesieni, mniej więcej do 4 razy w roku.

instalacja trawnika z rolki

Trawa z rolki jest dobrą inwestycją, a na pewno będzie cieszyła nasze oczy swoim zachwycającym
pięknem i soczystością zieleni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *