Ćma bukszpanowa, jak sobie z nią radzić

ćma bukszpanowa

Ćma bukszpanowa to groźny, azjatycki szkodnik, który atakuje te zimozielone krzewy. Jest to niewielkiej wielkości owad, którego szkodliwa działalność jest w stanie siać spustoszenie w ogrodzie. Niektórzy twierdzą, że jej pozbycie się jest niemal niemożliwe. W tym artykule przedstawimy skuteczne sposoby na walkę z ćmą.

Skąd się wzięła ćma bukszpanowa i co trzeba o niej wiedzieć?

Ćma bukszpanowa pochodzi z Azji i do Polski dotarła w 2012 r. Możliwe, że stało się to podczas transportu bukszpanów na rynek europejski.

Istotną informacją jest fakt, że to nie dorosłe osobniki ćmy wyrządzają szkody na bukszpanach, a ich młode postacie, czyli gąsienice.

Gąsienica ćmy bukszpanowej jest niesłychanie żarłoczna, dlatego ogromnie ważna jest szybka reakcja, kiedy zauważymy, że coś się dzieje nie tak z naszym bukszpanem. 
Skutki żerowania gąsienic ćmy bukszpanowej to nie tylko poobgryzane liście. Gałązki bukszpanów pokrywają przędzą przypominającą pajęczynę. Jeśli nic nie zrobimy możemy być pewni, że drzewko w kilka tygodni zostanie ogołocone z liści i uschnie. Dorosłe ćmy rozmnażają się na potęgę i działają głównie pod osłoną nocy. Ćma bukszpanowa atakuje w okresie wiosennym, aż do późnej jesieni.

gąsienica ćmy bukszpanowej

Tak wygląda zaatakowane i spustoszone przez ćmę drzewko

bukszpan zaatakowany przez ćmę

Skuteczne sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej

Obserwowanie i doglądanie swoich bukszpanów to podstawa w walce z ćmą azjatycką. Ćma nie jest trudna do wykrycia a szybkie rozpoznanie objawów żerowania gąsienic i podjęcie odpowiednich środków pomoże ją zwalczyć.

Usuwanie mechaniczne

Ta metoda polega na ręcznym oczyszczaniu krzewu z gąsienic i śpiących w ciągu dnia motyli. Można to robić na dwa sposoby lub zastosować oba na przemian. Pierwszy z nich to precyzyjne oczyszczanie każdej gałązki z zielonych gąsienic. Druga metoda to strząsanie ich na ziemię. Dobrze jest rozłożyć kawałek folii lub innego materiału pod bukszpanem, po skończonej akcji oczyszczania koniecznie trzeba zutylizować szkodniki.

Jeśli mamy myjkę ciśnieniową na wyposażeniu, to możemy zastosować silny strumień wody na krzew. Oczywiście ta operacja powinna być przeprowadzona z głową, tak, by nie uszkodzić bukszpanu. Woda usunie z listków gąsienice oraz oczyści je z przędzy.

Naturalne opryski

W sklepach ogrodniczych znajdziemy środki mikrobiologiczne, które są naturalnymi składnikami występującymi w przyrodzie. Zawarte w płynie bakterie powodują zainfekowanie gąsienic i prowadzą do ich obumierania. Oprysk należy stosować dwukrotnie w ciągu dnia, przy dobrej i bezdeszczowej pogodzie, aby to miało sens.

Preparaty chemiczne

Kiedy inne sposoby nie działają trzeba sięgnąć po broń dużego kalibru jaką jest oprysk chemiczny. Środki owadobójcze wnikają w tkankę liścia, na których żerują gąsienice. Krótko po zjedzeniu opryskanych liści, szkodniki giną.

Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji dotyczących stosowania środków owadobójczych i odstraszających oraz upewnić się, że są one bezpieczne dla innych roślin i zwierząt w ogrodzie.

Ciekawostka

Nie zaszkodzi, a na pewno pomoże naturalny wróg ćmy i innych owadów, czyli ptactwo. Karmnik dla ptaków, umiejscowiony blisko bukszpanu to dobry pomysł. Lubujące się w zjadaniu larw ćmy to m.in. sikorki, wróble czy zięby.

oprysk na ćmę bukszpanową

 

Ćma bukszpanowa może uprzykrzyć życie i dobrze jest poznać sposoby na jej zwalczenie. Nie trzeba mieć ogrodu, by mieć do czynienia z tym azjatyckim szkodnikiem. Ćma bukszpanowa dotarła do miast i atakuje także balkonowe odmiany bukszpanów. Przy mniejszym krzewie łatwiej i szybciej można usunąć zainfekowane liście. Najważniejsze, by szybko zareagować na chorobę tego ozdobnego drzewka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *