Czy biokominek w ogrodzie to dobra koncepcja?

Kominek ogrodowy to obok paleniska, fajny sposób na nowoczesną aranżację i dodanie przytulnej atmosfery. Dostarcza wizualnych doznań płonącego ognia i ogrzewa w chłodniejsze wieczory. Przyjrzymy się dwóm rodzajom kominków zewnętrznych. Są to biokominek na bioetanol i kominek gazowy.

Jak się cechują oba produkty, jakie mają zalety, wady i ile kosztują? Postaramy się najlepiej jak to możliwe przybliżyć temat.

Biokominek na taras, na balkon, do ogrodu

Biokominek to stosunkowo nowe odkrycie i jest niewątpliwie oryginalną oraz ekologiczną opcją w domu lub ogrodzie. Kominek zewnętrzny doskonale uzupełnieni projekt naszego ogrodu – dostarczy ciepła i klimatycznej aury. Jak działa biokominek? Aby rozpalić ogień należy uzupełnić zbiornik znajdujący się w obudowie paliwem. Najczęściej jest to bioetanol wytwarzany z ekologicznych surowców lub paliwo żelowe.

Należy podkreślić, że biokominki podczas palenia nie dymią się i nie wydzielają zapachu. Cieszą oko pięknym płomieniem i są banalnie proste w obsłudze. Niektóre są sterowane na pilota. Zdecydowanym walorem jest także zachowanie czystości. Nie mamy tu do czynienia z popiołem, czy innymi zabrudzeniami, które doskwierają podczas palenia drewna w tradycyjnym kominku.

Czas palenia szacuje się do ok. 5h na 1 litrze biopaliwa. 1l. płynnego bioetanolu to koszt ok 12zł.

Kominek ogrodowy jest sprzętem mobilnym, możemy go w każdej chwili przestawić w dowolne miejsce. To bezpieczne i dające wiele satysfakcji rozwiązanie.

kominek ogrodowy

Kominek zewnętrzny gazowy

Tego typu urządzenie działa na paliwo gazowe, czyli klasyczną butlę LPG o poj. 11 kg. Cechuje się eleganckim designem i wyjątkową estetyką. Gazowy wariant kominka składa się z metalowej obudowy, która skrywa w swoim wnętrzu butlę z paliwem. W górnej części znajduje się hartowana, szklana osłona, przez którą możemy napawać się widokiem ognia.

Inne zalety to m.in. mobilność i bezpieczne korzystanie dzięki blokadzie kółek. Dzięki temu patentowi mamy pewność, że nie zostanie przypadkowo przesunięty czy trącony. A kiedy zechcemy go przestawić, po zwolnieniu blokady szybko i naprawdę wygodnie to uczynimy. Prosta obsługa i czas palenia również punktują.

W porównaniu do biokominka, ten ogrzewany gazem działa dłużej – nawet do 60h./butlę. Tym samym jest to także tańsza opcja. Koszt butli LPG waha się pomiędzy 65-95zł.

grzejnik do ogrzewania gazowego

Kominki zewnętrzne na tarasie – zalety i wady w podsumowaniu

Jakie zalety ma biokominek:

  • nie wymaga przewodu kominowego ani instalacji wentylacyjnej,
  • bezpieczny i ekologiczny – zero dymu, sadzy i spalin,
  • prosty montaż,
  • możliwość instalacji praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie, na tarasie lub werandzie,
  • atrakcyjny wygląd, kojące dla oczu płomienie ognia.

Wady biokominka:

  • dość wysokie koszty zakupu biokominka i paliwa bioetanolowego,
  • ograniczony czas działania na jednym napełnieniu zbiornika paliwem,
  • niższa temperatura grzania niż w tradycyjnym kominku.
biokominek z szybą

Kominek gazowy i jego zalety:

  • szybki i łatwy montaż – podłączenie do butli z gazem,
  • wysoka temperatura i zasięg ogrzewania,
  • stosunkowo niskie koszty eksploatacji,
  • nowoczesny design, choć jest to produkt zazwyczaj większy od biokominka.

Kominek zewnętrzny gazowy wady:

  • wymagany dostęp do butli z gazem LPG,
  • może być nieco mniej atrakcyjny od biokominka,
  • ryzyko ulatniania się gazu przy nieszczelnościach.
biokominek

Kiedy stajemy przed wyborem kominka na taras, weźmy pod uwagę opinie użytkowników, którzy zakupili dany produkt. Ważne jest sprawdzenie marki, czy daje gwarancję oraz czy oferuje serwis lub ewentualną usługę konserwacyjną. Kominki to bezpieczne urządzenia, ale muszą być używane w sposób zalecany przez producenta. Jeśli biokominek określonej firmy pracuje na biopaliwie o konkretnych parametrach, musimy kupować je zgodnie z instrukcją.

Ile kosztuje dobry biokominek wolnostojący

Oferta jest dość bogata, obecnie wiele firm sprzedających kominki tradycyjne, proponuje wersje bio. Oznacza to duży wybór, różnorodność cenową i estetyczną. Biokominek w Castorama, wersja o wymiarach 8x18x36cm kosztuje 258zł.Wg opinii użytkowników, produkt spełnia swoją rolę i jest w bardzo atrakcyjnej cenie.

Mały biokominek w Obi, Leroy Merlin czy sklepie Duka kupimy już od 99zł. Z tym, że trzeba powiedzieć, iż są to egzemplarze naprawdę niewielkie. Nadadzą się do postawienia na stoliku i będą pełnić funkcję ozdobną aniżeli grzewczą.

Kominek ogrodowy, zewnętrzny w rozmiarze 110x65x30cm – czyli większy, wolnostojący wariant to koszt od 2500zł. wzwyż.

Kominki gazowe na taras – za ile można kupić

Ogrzewacz tarasowy, gazowy to wydatek od 1500zł. wzwyż. Ciekawy model proponuje polski producent kominków Planika. Model Faro, bo o nim mowa dostaniemy w cenie ok 2100zł. W zestawie znajdziemy pokrowiec, który zabezpieczy sprzęt przed zabrudzeniem.

Empik proponuje ogrzewacz gazowy Patio Slim w kolorze białym. Wybór kolorystyki ma znaczenie, nie zawsze szukamy ciemnych wariantów. Patio Slim kosztuje 2580zł.

Inny, ciekawy ogrzewacz kolumnowy nazywa się Dome i jest kompatybilny z butlą gazową o pojemności 5kg. Cena to ok. 3800zł.

kominek zewnętrzny na tarasie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *