Róże na balkonie, uprawa doniczkowa

róże na balkonie

Piękne okazałe krzewy róż często uprawiane są w przydomowych ogrodach, w gruncie. Wiele odmian można z powodzeniem uprawiać w donicach na balkonie, tarasie lub patio. Wybór róż, które nadają się do uprawy pojemnikowej jest spory i nie są to wcale jedynie gatunki miniaturowe, choć najczęściej to właśnie one uprawiane są na balkonach i tarasach.

Z powodzeniem możemy uprawiać tam również niektóre róże wielokwiatowe czy pnące. Odpowiednia pielęgnacja róż na balkonie pozwoli go zdobić przez długie lata. Choć uprawa tych szlachetnych i pięknych roślin wymaga zaangażowania, to nie jest bardzo trudna. Wystarczy zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami.

Jakie róże można uprawiać na balkonie w doniczce

W pojemnikach ładnie rośnie wiele odmian róż drobno krzaczastych oraz rabatowych. Można w ten sposób uprawiać także kilka odmian róż wielkokwiatowych, jednak zdecydowanie najczęściej w donicach sadzi się róże miniaturowe. To właśnie one najładniej się rozrastają w doniczkach, obficie kwitną i rzadko chorują.

RÓŻE MINIATUROWE

Mają zwarty pokrój i osiągają zaledwie od 20 do 50 cm wysokości. Nadają się więc na każdy nawet najmniejszy balkon. Możemy je również postawić na parapecie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz mieszkania.
Ich kwiaty są niewielkie (1-3 cm średnicy), ale naprawdę bardzo dekoracyjne. W zależności od odmiany mogą one wyrastać pojedynczo lub w gronach. Róże miniaturowe kwitną bardzo obficie przez całe lato.

Róża miniaturowa wywodzi się z Chin. Pochodzi ona od róży chińskiej Rosa sinensis. Znanych jest ponad 5000 różnych odmian róż miniaturowych!

Do najpiękniejszych zaliczamy takie odmiany jak:

  • Charmant,
  • Mandy,
  • Pink Pins,
  • Pepita,
  • Roxy,
  • Zwergenfee
róże miniaturowe

Poza różami miniaturowymi wśród niskich odmian róż (do 50 cm wysokości) idealnych do uprawy na balkonie są także

RÓŻE OKRYWOWE

Popularne są Coral Pins, Meidrifora, Meigalpio, Purple Rain

RÓŻE WIELOKWIATOWE

Ciekawe odmiany Aladdin Palace oraz Samba

róże wielokwiatowe

PNĄCE RÓŻE NA BALKONIE W WIĘKSZYM ROZMIARZE

Jeżeli nasz balkon jest większy i możemy na nim postawić naprawdę dużą donicę lub skrzynię do uprawy róż, wówczas możemy sobie pozwolić na uprawę odmian o wzniesionych pędach. Te dorastają do 1-2m. a róże pnące osiągają maksymalnie do 2,5 m.

Do najbardziej chodliwych należą:

  • róże okrywowe: Larisa, The Fairy oraz White Fairy
  • parkowe: Ausgold, Darpellerin, Elmshorn, Rose de Rescht czy White Haze
  • pnące: Hella, Melina, Zorba


Do uprawy w donicach nadaje się także wiele gatunków róż wielkokwiatowych w formie piennej. Krzaczki tworzą piękne kwitnące kule na wyższym pieńku i są bardzo dekoracyjne. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie róże są delikatniejsze i trudniejsze w uprawie niż tradycyjne krzewy.

rośliny doniczkowe ozdobne

Doniczkowa uprawa róż


Dobrze pielęgnowane róże w doniczkach mogą pięknie rosnąć przez wiele lat. Przyjrzyjmy się więc bliżej metodom ich uprawy i pielęgnacji. Uprawa w 6 krokach.

1. Róże na balkonie – stanowisko

Róże najbardziej lubią słoneczne i ciepłe stanowiska. Najodpowiedniejszy będzie więc balkon lub taras o wystawie południowo- wschodniej albo wschodniej. Na stanowisku o wystawie południowej słońce operuje bardzo silnie przez cały dzień, co może okazać się niekorzystne dla róż. Jeśli więc koniecznie chcemy uprawiać je w takim miejscu, wówczas trzeba zapewnić im osłonę przed palącym słońcem w gorące dni.

Nie zaleca się uprawy na mocno zacienionych stanowiskach o wystawie północnej, ponieważ będą tam słabo kwitły i będą znacznie bardziej narażone na ataki chorób i szkodników.

Stanowisko dla róż powinno być również przewiewne i osłonięte przed silnymi opadami deszczu, ponieważ rośliny te są dosyć podatne na choroby grzybowe i bakteryjne, którym sprzyja słaba cyrkulacja powietrza i nadmiar wilgoci.

2. Doniczki i podpory

Idealna wielkość pojemnika do uprawy róż zależy od wybranej przez nas odmiany. Niskie róże miniaturowe będą świetnie rosły w małych doniczkach, skrzynkach lub ozdobnych misach głębokości zaledwie 20-30 cm.

Wyższe odmiany róż potrzebują oczywiście o wiele większych pojemników. Powinny one mieć minimum 50-60 cm wysokości, aby korzenie roślin miały wystarczająco dużo miejsca.

Róże najlepiej uprawiać w dobrej jakości ciężkich donicach lub skrzyniach z naturalnych materiałów takich jak glina, ceramika, kamień czy drewno. Powinny one oczywiście mieć w dnie kilka otworów odpływowych, aby nie dochodziło do zastojów wody w glebie.

W przypadku uprawy róż pnących trzeba także pamiętać o zapewnieniu roślinom odpowiednich podpór w postaci solidnych, mocnych i sztywnych krat.

3. Podłoże

Róże to rośliny wymagające w stosunku do podłoża. W kiepskiej ziemi będą źle rosły, słabo kwitły i często chorowały. Dlatego zdecydowanie warto zainwestować w dobrej jakości podłoże. Powinno ono być żyzne, próchniczne i przepuszczalne oraz mieć lekko kwaśny odczyn. Koniecznie pamiętajmy również o grubej warstwie drenażu na dnie doniczki.

4. Podlewanie i nawożenie

Podłoże w pojemniku, w którym rosną róże, powinno być stale lekko wilgotne, ale niezbyt mokre. Najlepiej więc podlewać rośliny często, lecz niewielką ilością wody.

Jako rośliny obficie kwitnące róże mają również duże potrzeby pokarmowe. Wymagają one intensywnego nawożenia w okresie od wczesnej wiosny (marzec- kwiecień) do końca lipca. Najlepiej regularnie zasilać je przeznaczonymi do róż mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi.

Od sierpnia zaprzestajemy nawożenia róż, aby ich pędy miały czas zdrewnieć porządnie przed nadejściem zimy.

5. Przycinanie

Na bieżąco w okresie wegetacyjnym należy obcinać jedynie przekwitnięte kwiaty róż, co znacznie przedłuży kwitnienie roślin. Przekwitnięte kwiaty obcinamy wraz z kawałkiem pędu tuż nad oczkiem.

Wiosną z kolei wykonujemy tak zwane cięcie sanitarne róż uprawianych w pojemnikach, które polega na usunięciu zmarzniętych, połamanych czy uszkodzonych pędów.

6. Róże na balkonie – zimowanie

Zaleca się przenoszenie wszystkich róż uprawianych w pojemnikach na zimowanie do pomieszczenia o temperaturze kilku stopni. Nie musi ono być jasne, a nawet lepiej, aby było ciemne lub częściowo zaciemnione. Może to być na przykład piwnica, pomieszczenie gospodarcze lub garaż.

Róże w bardzo dużych donicach możemy ewentualnie przezimować na dworze, choć trzeba wziąć pod uwagę to, że w chłodniejszych rejonach kraju mogą one częściowo przemarznąć. Jeśli zdecydujemy się na zimowanie róż na balkonie lub tarasie, wówczas należy roślinny bardzo dobrze zabezpieczyć przed chłodem. Samą donicę ustawimy na grubym podkładzie ze styropianu i owijamy ją szczelnie słomianą matą lub grubą włókniną ochronną. W donicy usypujemy spory kopczyk ziemi, tak by zakrywał dolną część pędów, a także okrywamy cały krzew agrowłókniną.

Pamiętamy, że róże na balkonie zimą podlewamy. Nie możemy dopuścić do całkowitego ich przesuszenia, dlatego należy je nieco podlać raz na jakiś czas, tak by ziemia w donicy była stale lekko wilgotna. Z kolei w przypadku róż zimujących na dworze wskazane jest delikatne podlewanie w dni odwilżowe (bez mrozu) – najlepiej w najcieplejszym momencie dnia.

kwiaty na balkonie

Gdzie kupić róże do uprawy doniczkowej

Są one bardzo popularne i łatwo dostępne. Róże miniaturowe znajdziemy w wielu kwiaciarniach, a nawet supermarketach. Wyższych odmian róż szukajmy też w centrach ogrodniczych oraz marketach budowlanych.

Jeśli jednak mamy taką możliwość, to po róże zawsze warto wybrać się do dobrej szkółki roślin. Tam rośliny są najlepszej jakości, ponieważ mają zapewnione dobre warunki wzrostu i profesjonalną pielęgnację.

Ważne!
Przy zakupie róż zwróćmy uwagę na ich kondycję. Na liściach nie powinno być żadnych plam ani przebarwień. Nie powinny one również żółknąć ani usychać. Warto także zwrócić uwagę na to, czy podłoże w doniczce nie jest bardzo mocno przesuszone lub zalane.

KWIATY DONICZKOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *