Oczko wodne na działce od podstaw

oczko wodne w ogrodzie

Żaden ogród nie może istnieć bez wody, a oczko wodne to rewelacyjny pomysł.  Woda jest potrzebna nie tylko do podlewania roślin, lecz również jako ważny element kompozycyjny. Z tego posta dowiesz się jak zaaranżować ogród z wodnymi kompozycjami.

oczko wodne

Oczko wodne w ogrodzie

W nowoczesnym ogrodzie wodę stosuje się w różnych postaciach. Mogą to być zbiorniki czysto funkcjonalne (beczki, pojemnik na deszczówkę), wyłącznie dekoracyjne (oczko wodne, poidło dla ptactwa), lub spełniające obydwie funkcje – użytkową i ozdobną. Niezależnie od tego, czy w ogrodzie jest studnia, czy też używa się wody z wodociągu, dobrze jest zgromadzić ją w zbiorniku (może to być betonowy basen) i ogrzaną przez słońce – używać do podlewania roślin. Jeśli w ogrodzie nie ma źródła wody, warto pomyśleć o zainstalowaniu zbiornika, do którego spływałaby deszczówka z rynny. Zazwyczaj zbiornik taki osłania się roślinami, pergolą z pnączami itp. Na zboczach może być zagłębiony w ziemi, z kranem umieszczonym z boku.

Basen przeznaczony do uprawy roślin wodnych można zlokalizować w dowolnej części ogrodu, wyłączając miejsca pod drzewami lub blisko nich. Woda jako element estetyczny, podnosi urok ogrodu, ożywia go, w jej tafli odbija się niebo i rośliny, przyciąga ptactwo i owady. Chcąc posiadać staw pełen życia można w nim hodować nie tylko rośliny wodne i bagienne, lecz również ryby i drobne żyjątka ziemnowodne.

karpie w oczku

Decydując się na oczko wodne trzeba przede wszystkim wybrać stosowne dlań miejsce. Następnie zaprojektować jego kształt, rozmiary, sposób wykonania oraz dobrać odpowiednie rośliny. Naturalny zbiornik wodny bez utwardzonego dna jest mało przydatny, gdyż miewa różny poziom wody, a w czasie suszy może zupełnie wyschnąć. Niektóre rośliny, np. lilie wodne, nie będą w nim dobrze rosły, gdyż potrzebują stałego poziomu wody. Dlatego zaleca się utwardzenie dna zbiornika, tak aby woda nie przesiąkała w głąb.

Budowa oczka wodnego

Do tego celu najczęściej używa się betonu. Zbiorniki mogą być różnego kształtu i wielkości, ale na ogół mają powierzchnię 2-5 m². Otoczeniem może być trawnik, miejsce wypoczynkowe, ściana pokryta roślinami albo ogródek skalny. Minimalną głębokością jest 40 cm. Ale jeżeli chce się hodować lilie wodne, miejsca przeznaczone do ich posadzenia trzeba pogłębić do 60-70 cm.

Po pierwsze dno powinno mieć łagodny spadek. W najgłębszym miejscu należy zainstalować rurę odprowadzającą wodę do osadnika, kanału albo do głównej rury kanalizacyjnej. A po drugie jeśli oczko nie jest zabezpieczone przed mrozem, musi być opróżniane przed wystąpieniem pierwszych ujemnych temperatur. Warto je zbudować w taki sposób, aby nie spuszczać wody przed zimą, co uwolni od trosk o rośliny wodne.

Jak zrobić oczko wodne krok po kroku

Beton do budowy basenu ozdobnego składa się z 1 części cementu i 4 części piasku rzecznego. Jeśli gleba w ogrodzie jest piaszczysta, należałoby zrobić fundament z ostrego żwiru i betonu, aby warstwa betonu nie uległa uszkodzeniu na skutek obsuwania się gruntu. Najpierw wylewa się 10 cm warstwę betonu, na niej układa się wzmacniającą siatkę drucianą i pokrywa taką samą warstwą betonu. Brzegi zbiornika wodnego okłada się płaskimi kamieniami osadzonymi w cemencie, tak aby wystawały w stronę basenu 3-5 cm, maskując betonowe ścianki.

Umieszczona pod nimi rurka przepływowa ustali poziom wody. Obrzeże stawu powinno być zrobione z tego samego materiału, co ścieżka doń prowadząca, tworząc naturalne połączenie. Kiedy beton stwardnieje, należy go wygładzić zaprawą cementową, aby woda nie mogła przesiąkać w głąb. Rośliny wodne sadzi się w tydzień lub dwa po napełnieniu zbiornika wodą, kiedy zapełni ona pory w betonie.

budowa oczka wodnego

Do budowy oczka wodnego można również użyć gumy lub wykładziny PCV. Najpierw wykopuje się dół o lekko spadzistych ścianach i, jeśli trzeba, pozostawia na obrzeżu płytkie zagłębienia. Warto sprawdzić, czy na dnie nie ma ostrych kamieni, które mogłyby podziurawić wykładzinę. Dobrze jest podsypać dno piaskiem. Teraz można umieścić uformowaną wykładzinę i zabezpieczyć jej brzegi cegłami lub kamieniami.

Po tej czynności napełnia się zbiornik wodą i wygładza powstające załamania. Ciężar wody pomaga w dopasowaniu wykładziny do kształtu wykopu. Po napełnieniu zbiornika można wyrównać brzegi wykładziny, tak aby wystawała 10-15 cm poza brzeg basenu. Ukrywa się je pod darnią lub pod ułożonymi dookoła płytami kamiennymi.

oczko wodne wyłożone folią

Rośliny w oczku wodnym – aranżacje

piękny zbiornik wodny z roślinami

rośliny w oczku wodnym

oczko

Źródło: Encyklopedia ogrodnictwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *